Významné osobnosti

Jozef Zboroň (1921 - 2001)
Narodil sa 30. augusta 1921 v Oravskej Polhore v rodine tesára, pochádzal z ôsmich detí. Vychodil základnú školu a neskôr pracoval doma s otcom, ktorý stolárčil s celou rodinou. Dlhé roky pracoval v hore ako lesný robotník. Svoj život zasvätil uchovávaniu a rozvíjaniu ľudových tradícií rodnej obce. Patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov tradičnej gajdošskej hry na Slovensku, bol i jedným z posledných oravských výrobcov gájd. V obci žil gajdoš Parigál a ako dieťa ho často navštevoval. Hra na gajdy sa mu zapáčila. Otec mu vyrezal a vyrobil prvé gajdy i ďalšie. Od mala sa učil hrať aj na husle a ako 17-ročný vyhrával po muzikách v okolí s gajdošom Mačincom zo Sihelného. Od neho sa priučil hrať na gajdy a začal ich aj vyrábať, naučil sa ich fortiele výroby. Jozef Zboroň dokonale ovládal tento hudobný nástroj, mal hudobné cítenie, improvizačné schopnosti, ktoré uplatňoval v melódiách beskydských goralov. Vyhrával melódiu, používal gajdošské cifry. V rokoch 1947 - 1954 učinkoval ako sólista v SĽUK-u. Po odchode zo SĽUK-u bol spoluzakladateľom folklórnej skupiny Polhoranka, v ktorej učinkoval ako sólista a spolu s Ľudovítom Borovkom a speváčkou Annou Rusnákovou vytváral goralskú trojku. Po celé obdobie nechýbal Jozef Zboroň na žiadnom z folklórnych festivalov a kultúrnych podujatí na Orave a Slovensku, ale aj v Čechách (v Strakoniciach), Belgicku, Francúzsku (v Paríži na stretnutie gajdošov), v ZSSR, viackrát v Maďarsku, Poľsku. Tóny je gájd sú zachytené na niekoľkých gramoplatniach a v mnohých nahrávkach Slovenského rozhlasu. 24. 02. 1996 bol vo Veľkej Lehote prijatý za majstra gajdošského cechu, neskôr sa stal jeho cechmajstrom. Patril k ústredným osobnostiam na medzinárodnom festivale Gajdovačka v Oravskej Polhore od jeho vzniku v roku 1999. Zomrel vo veku nedožitých 80. rokov, 26. marca 2011.Valéria Tyrolová (1936 - 1987)
Valéria Tyrolová sa narodila v Oravskej Polhore v roku 1936. Športová verejnosť ju poznala ako reprezentantku ČSR v basketbale a členku prvoligového basketbalového družstva žien Lokomotíva Bratislava (v rokoch 1955 - 1970). Z jej životopisu sa dozvedáme, že k basketbalu sa vlastne dostala náhodou. Predtým to skúšala s hádzanou, hrávala za Spartak Trnava, no po čase s týmto športom skončila. Zdal sa jej príliš tvrdý. Neskôr sa dostala do školy športového dorastu, kde začala s basketbalom. V trnavskom basketbalovom družstve, na krajskej súťaži tesne pred zápasom zachýbala jedna hráčka. Hrať zavolali Valériu. Vysvetlili jej, že nemusí v podstate nič robiť, "len trošku nahrávať". To bol pravdepodobne zlom, ktorý rozhodol o jej športovej budúcnosti. Ten turnaj Trnavčania vyhrali a Valéria zahrala "trochu viac", ako od nej čakali. Potom ju zverbovali do Lokomotívy. Istý čas len zohrievala náhradnícku lavičku, no potom dostala príležitosť hrať a ukázala, že je naozaj dobrá. Prvé úspešné roky vystriedal neúspech. Odrazu sa jej prestalo dariť a basketbal akoby ju otrávil. Len vďaka prehováraniu svojich spoluhráčok a kamarátok to nezavesila na klinec. Nevzdala sa a hrala ešte intenzívnejšie ako doposiaľ. Valéria Tyrolová svojimi výkonmi dosahovala po celom svete väčšinou prvé tri miesta. Úspech ju neminul v Brazílii, Bulharsku, Poľsku, ba ani v Moskve, kde v atletickej štafete 4x100 m dosiahla 3. miesto. Za svoje úspechy bola ocenená titulom Majsterky športu.

Anna Rusnáková (1936 - 1993)
Osobnosť tradičnej kultúry v speve goralských piesní s jedinečným typickým prejavom. Je nositeľkou najstaršieho pôvodného prejavu v speve. Pôsobila v súbore Polhoranka od r.1954 do konca svojho života. Má množstvo nahrávok v Slovenskom rozhlase a jej hlas si mohli vypočuť v rôznych štátoch Európy.
prof. THBibl.Lic. ThDr. Anton Tyrol PhD. (1960)
Narodil sa 4. januára 1960 v Oravskej Polhore. Základnú školu navštevoval v rodisku, gymnázium v Námestove. CMBF-UK v Bratislave. Vysvätený bol 17. júna 1984 v Piaristickom kostole v Nitre otcom biskupom ThDr. Jánom Pasztorom. Primičnú svätú omšu slúžil hneď po vysviacke v rodnej obci. Pôsobil ako kaplán v Liptovských Sliačoch. Od roku 1985 v Dolnom Kubíne - ZVS, od roku 1987 v Tvrdošíne, od roku 1989 v Dlhej nad Oravou a v Ružomberku a od roku 1990 spravoval farnosť v Liptovskom Mikuláši. V rokoch 1993 - 1996; špecializačné biblické štúdia v Jeruzaleme. Od roku 1996 prednáša v kňazskom seminári na Spišskej Kapitule a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V rokoch 2001 - 2004 bol prorektorom KU v Ružomberku, od roku 1999 riadi Katolícke biblické dielo vo Svite, od roku 2005 je profesorom katolíckej teológie (Starý zákon a hebrejčina), od roku 2006 je subregionálnym koordinátorom Katolíckej biblickej federácie pre strednú a východnú Európu. Momentálne pôsobí ako generálny vikár Spišskej diecézy.


Doc. ThDr. Juraj Spuchľák PhD.
Narodil sa 18. septembra 1962 ako najstarší z 8 detí. Základnú školu navštevoval v rodnej obci, gymnázium v Námestove a CMBF - UK v Bratislave. Za kňaza bol vysvätený 19. júla 1988 v Bratislave. Ako kaplán pôsobil v Starej Ľubovni. Od roku 1990 bol administrátorom v Spišskej Novej Vsi. Od roku 1993 pôsobil ako farár v Odoríne. Bol tajomníkom seminára v Spišskej Kapitule, na ktorom pôsobil ako odborný asistent. V súčasnosti je generálnym riaditeľom Rádia Lumen.